Од МВР соопштија дека полицајци од СВР Битола, ги лишиле од слобода В.А.(21), Г.А.(28) и В.А.(26), бидејќи по претходно издадена судска наредба од судија на претходна постапка од Основен суд Битола бил извршен претрес во нивниот дом и биле пронајдени стебла и околу 1000 семки од канабис.

Според процедурата на полицијата, по документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок до надлежното обвинителство.