Демонстрантите денеска ја блокираа авенијата Тигран Меца до зградата на ерменската влада во центарот на Ереван, барајќи оставка од премиерот Никол Пашинјан.

Граѓаните на Ерменија, кои излегоа на улиците во знак на протест поради ситуацијата во Нагорно-Карабах, го обвинуваат првиот човек на владата во Ереван дека споменатиот регион му го предал на Азербејџан, пренесува ТАСС.

 

Демонстрантите извикуваат антивладини слогани, обвинувајќи го самиот Пашинјан и неговата политика за неуспешниот исход на ситуацијата во Нагорно-Карабах.

 

Според информациите, полицијата ја опколила целата зграда на Владата.

Во исто време, во претставниците на Азербејџан во Баку граѓаните слават со знамињата на Азербејџан, Русија, Турција и Израел.

 

 

Претставници на непризнаената Република Нагорно Карабах утре ќе разговараат со претставници на Азербејџан во градот Јевлах, објави претходно денеска ерменскиот портал 24Њуз, повикувајќи се на извори во Нагорно Карабах.

 

 

Според истиот извор, прашањата за кои Азербејџан сака да разговара се реинтеграцијата, безбедноста на Ерменците од Нагорно Карабах, како и обезбедување на нивните права во рамките на уставот на Азербејџан, како што е договорено.

Министерството за одбрана на Азербејџан претходно денеска соопшти дека е постигнат договор за прекин на огнот во Нагорно Карабах, односно за суспензија на антитерористичките мерки во таа област во 13 часот по локално време, пренесе РИА Новости.

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан изјави дека неговата земја не учествувала во подготовката на текстот на договорот за прекин на огнот во Нагорно Карабах.