Првото лансирање на шпионски сателит на Северна Кореја заврши неуспешно и има ветување дека ќе се испрати уште еден.
Државните медиуми наведуваат дека проектилот паднал во морето, откако накратко предизвикал итни предупредувања во Јужна Кореја и Јапонија

Првото лансирање на севернокорејски шпионски сателит заврши со неуспех откако неговата втора фаза не функционираше, со што проектилот падна во морето, при што режимот вети дека наскоро ќе изврши ново лансирање.

Лансирањето предизвика итни предупредувања на јужниот јапонски остров Окинава и во јужнокорејската престолнина Сеул, каде што градот накратко издаде предупредување за евакуација по грешка. Двете предупредувања подоцна беа укинати.

Новата ракета за лансирање на сателити Chollima-1 не успеа поради нестабилност во моторот и системот за гориво, соопшти официјалната новинска агенција KCNA, додавајќи дека официјалните лица работат на проверка на „сериозните дефекти“ што предизвикале дефект на ракетата.

Лансирањето беше шести обид за лансирање сателити на оваа држава со нуклеарно оружје и прв од 2016 година. Требаше да го лансира првиот шпионски сателит на Северна Кореја во орбитата.

Неуспешниот обид е назадување на обидите на лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, да ги зајакне своите воени способности во услови на зголемени тензии со САД и Јужна Кореја.

Но, по невообичаено брзото признавање на неуспехот, севернокорејските власти ветија дека ќе извршат второ лансирање што е можно поскоро, сугерирајќи дека Ким останува решен да го прошири својот арсенал на оружје и да изврши поголем притисок врз Вашингтон и Сеул.

Јужнокорејската војска соопшти дека нашла објект за кој се претпоставува дека е дел од урната ракета во водите на 200 километри (124 милји) западно од југозападниот остров Еочеонгдо. Министерството за одбрана подоцна објави фотографии од бел, метален цилиндар што го опиша како сомнителен ракетен дел.

Началниците на здружениот штаб на Јужна Кореја претходно соопштија дека забележале лансирање на, како што го опиша Пјонгјанг како воен извидувачки сателит од областа Тонгчанг во западната провинција Северен Пјонган во Северна Кореја, околу 6.29 часот, движејќи се во правец на југ.

Војската анализираше дали ракетата и нејзината носивост можеби се распаднале во воздух или се урнати откако рано исчезнале од радарот, објави новинската агенција Јонхап. „Проектилот исчезна од радарот пред да ја достигне очекуваната точка на пад“, рече Јонхап, цитирајќи го Здружениот началник.

„Импресивно е кога севернокорејскиот режим всушност го признава неуспехот, но би било тешко да се сокрие фактот за неуспех на лансирање сателит на меѓународно ниво, а режимот веројатно ќе понуди поинаков наратив дома“, Леиф-Ерик Исли, професор на Евха. Универзитетот во Сеул, рече. „Овој исход, исто така, сугерира дека Пјонгјанг наскоро може да направи нова провокација, делумно за да го надомести денешниот неуспех“.

Во Сеул, брзото повлечено предупредување за евакуација предизвика паника и предизвика повици на социјалните мрежи за градоначалникот О Се-Хун да поднесе оставка.

„Ги носев моите две мали деца на подрумски паркинг како што беше советувано, во шок“, рече 37-годишниот татко кој побара да биде идентификуван со неговото презиме Јун. Исправката го остави „без зборови и навреден“, додаде тој. „Сега никој нема да верува во вистински аларм, исто како во басната за момчето што плачеше волк“.

САД „остро го осудија“ лансирањето во средата, за кое рекоа дека „вклучува технологии кои се директно поврзани“ со ракетната програма на Северна Кореја.

Лансирањето „ризикува да ја дестабилизира безбедносната ситуација во регионот и пошироко“, рече портпаролот на Советот за национална безбедност Адам Хоџ.

Во телефонски разговор, официјални лица од САД, Јапонија и Јужна Кореја „остро го осудија“ лансирањето, соопшти јапонското Министерство за надворешни работи. „Трите земји ќе останат будни со големо чувство на итност“, се вели во соопштението.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, исто така го критикуваше Пјонгјанг, велејќи дека неговата употреба на технологија за балистички проектили е „спротивна“ на резолуциите на Советот за безбедност на ОН, изјави во изјавата Стефан Дујарик, портпарол на Гутереш.

Бидејќи ракетите со долг дострел и вселенските фрлачи ја делат истата технологија, аналитичарите велат дека развојот на способноста за ставање сателит во орбитата ќе му обезбеди на Пјонгјанг покритие за тестирање на забранети интерконтинентални балистички ракети (ICBM).

Северна Кореја нема функционален сателит во вселената, велат експертите.

Од 1998 година, Пјонгјанг лансираше пет сателити, од кои три веднаш откажаа, а два се чинеше дека се ставени во орбитата – но сигналите од нив никогаш не биле независно откриени, што укажува дека можеби не функционирале.

Северна Кореја во вторникот соопшти дека нејзиниот нов шпионски сателит ќе биде „неопходен за следење… и однапред во реално време справување со опасните воени дејства на САД и нивните вазални сили“.

Критикувајќи ги заедничките воени вежби на САД и Јужна Кореја, вклучително и тековните големи вежби со вистински оган, висок севернокорејски воен претставник рече дека Пјонгјанг чувствува „потреба да ги прошири средствата за извидување и информации и да го подобри различното одбранбено и офанзивно оружје“, објавија државните медиуми.

Познато е дека Пјонгјанг, кој вообичаено не дава напредно предупредување за лансирање на проектили, ги информира меѓународните тела за плановите за наводно мирно лансирање на сателити.

Во 2012 и 2016 година, Пјонгјанг тестираше балистички ракети кои ги нарече сателитски лансирања. Двајцата летаа над јужниот јапонски регион Окинава