Од таму појаснуваат дека на 21.04.2021 година ОВР Радовиш до Основниот суд во Струмица поднелo кривична пријава против С.М. (26) од Радовиш, поради постоење сомнение дека ноќта помеѓу 20/21.04.2021 година во Радовиш осомничениот извршил обљуба врз малолетничка.

Лицето С.М. е лишено од слобода и во текот на денот ќе биде изведен пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица, велат од МВР.