Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе го претстави предложениот прекин на огнот што ќе го одобри израелската страна во текот на денов, додаде изворот.

Египет гарантира запирање на лансирање ракети од Газа по најавата на Израел за запирање оган од своја страна, додаде изворот и според него, Египет почнал „шатл“ напори меѓу Палестинците и Израелците да постигнат примирје.