Семејно насилство во Кичево заврши со Трагедија

Во трагичен инцидент што го потресе малото градче Кичево, двегодишно девојче го загуби животот на скопските клиники, станувајќи жртва на грозоморниот чин на насилство извршен од еден монструм – сопствениот татко. 29-годишниот осомничен, сега уапсен и се соочува со казна од 10 години до доживотен затвор, го извршил незамисливото злосторство на 18 декември, оставајќи ја во шок целата нација.

Обвинителството покрена истрага и бара мерка притвор за таткото.

Почина двегодишно девојче, таткото се сомничи дека ја претепал

Бруталноста на еден татко и смртта на 2-годишната ќерка

Дваесет и деветгодишниот осомничен, тој кобен ден, својата сопствена ќерка, родена 2022 година, ја подложил на повеќекратно физичко насилство. Извештаите укажуваат дека со рацете и нозете со што нанел тешки телесни повреди својата 2-годишна ќерка, меѓу кои скршен череп, крварење на мозокот и две скршени ребра. Овој брутален чин на семејно насилство се случил во нивниот семеен дом.

Очајни обиди да се спаси живот на 2-годишно девојче

2-годишното девојче во коматозна состојба, во кичевската болница првично била пренесена од нејзината мајка. Согледувајќи ја критичната природа на повредите, лекарскиот тим набрзина ја пренесол на скопските клиники. И покрај 22-дневните немилосрдни напори на медицинските работници на Клиниката за неврохирургија, девојчето им подлегна на повредите на 8 јануари 2024 година.

Истрага и барање притвор: Барање правда за невините

Обвинителството веднаш покрена истрага за убиството на детето, барајќи притвор за таткото одговорен за ова грозоморно злосторство. Полицијата во координација со обвинителството вредно работеше на случајот, чекајќи ги обдукциските наоди за да се потврди вистинската природа на смртта на детето.

Одложено апсење: Откривање на вистината

Иако случајот бил пријавен на 18 декември, таткото бил уапсен дури неодамна, поради првичните дезинформации дадени од мајката. Нејзината изјава сугерира дека повредите на детето настанале како резултат на случајно паѓање од плакарот. Меѓутоа, откако обдукцијата констатирала насилна смрт, полицијата реагирала набрзина за да го изведе сторителот пред лицето на правдата.

Познати деталите за таткото од Кичево кој ја претепал ќерката до смрт: Мајката ја однела во болница, од таму ја пренеле во Скопје

Правни последици: Таткото е уапсен, се соочува со казна од 10 години до доживотен затвор

Тежината на злосторството значи дека таткото може да се соочи со казна затвор од 10 години до доживотен затвор за нанесување фатални повреди на својата двегодишна ќерка. Правниот систем, кој сега е вклучен, се обидува да ја исполни правдата за невиниот живот изгубен поради чин на семејно насилство.


.

Извор: 24mk