– Но, ова е неприфатлив врв на пандемијата со 5,4 милиони новоинфицирани и скоро 90.000 смртни случаи кај пациенти со Ковид само во последната недела, рече генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус, пренесе Ројтерс.