Над 35.000 случаи на мајмунски сипаници се регистрирани во 92 земји и територии во светот, што е зголемување за 20 отсто во однос на претходната недела, додека бројот на починати е 12, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус.

– Повеќе од 35.000 случаи на мајмунски сипаници се пријавени во СЗО од 92 земји и територии со 12 смртни случаи, рече генералниот директор на СЗО, а пренесе ТАС С.

Како што наведе, минатата недела се пријавени близу 7.500 случаи на мајмунски сипаници, што е зголемување за 20 отсто во однос на претходната недела.