Пулмолог Ѓорчев од Скопје заедно со уште неколку колеги доктори во неделата тргнал за Ниш за да се вакцинира против ковид-19, но му се слошило во салата „Чаир“ во Ниш по примената вакцина.

– Анализите покажаа дека неговата состојба не е последица на примената вакцина, изјави Перишиќ за агенцијата Бета.

Како што рече, лекарите исто така ги елиминирале срцевите проблеми како причина за несвесната состојба бидејќи била извршена коронарна ангиографија и била проверена состојбата на четирите бајпаси што ги имал пациентот од претходно.

Веста дека Македонец паднал во кома ја пренесоа српските медиуми, а во текот на вчерашниот ден, пак, стигна и потврда дека станува збор за познатиот пулмолог Ѓорчев.

Синоќа се огласи и неговиот син, поранешниот пратеник Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ, кој рече дека татко му е во длабока кома, на респиратор и се бори за живот. Ѓорчев посочи дека неговиот татко со уште неколку свои колеги доктори во неделата тргнал за Ниш за да се вакцинира, зашто неговата земја потфрлила со вакцините.