Вакцината „Фајзер“ против коронавирус потенцијално може да добие европско одобрување за употреба кај деца на возраст од 12 години до крајот на месецот, изјави денеска извршниот директор на Европската агенција за лекови (ЕМА), Емер Кук, пренесува Танјуг.

– Во моментов целта е одобрувањето да биде во одреден момент во јуни. Се обидуваме да утврдиме дали можеме да го забрзаме до крајот на мај – рече Кук во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“.

„Ни ветија податоци од ревизијата спроведена од Канада во следните неколку недели, а тоа може да ја забрза нашата ревизија“, рече тој, додавајќи дека одлуката зависи од земјите-членки на ЕУ кога ќе почнат да ја даваат вакцината на 12 до 15-годишници. ЕМА дозволи.