На прес-конференција беше соопштено има 21 ранет од кои дури 8 се деца. Обожавателите можеби биле вмешани во приведувањето на еден од тројцата осомничени, но тоа не може да го потврди.

Лута сум поради тоа што се случи денеска. Луѓето кои дојдоа на оваа прослава треба да очекуваат безбедна средина, рече Грејвс.

Засега полицијата во Канзас Сити не објави никакви детали за апсењата или можниот мотив за пукањето. Пукањето се случило во близина на станицата Унион набргу по завршувањето на парадата. Полицијата во Канзас Сити подоцна пријавила до Х дека привела две лица.

Секој во близина треба да ја напушти областа што е можно побрзо и безбедно за да се олесни третманот на жртвите од пукањето, додаваат органите на редот.

Видео снимката покажа хаотична сцена пред станицата Унион додека полицијата упадна во зградата, а луѓето кои присуствуваа на прославата на Супер Боул трчаа на безбедно.

Градските власти, наводно, очекувале парадата да привлече толпа која би можела да надмине 1 милион луѓе.

„Ве молам, придружете ми се во молитвата за сите жртви на овој грозоморен чин. Молете се за лекарите и првите што реагираат да имаат сигурни раце и сите да се опорават целосно“, повика победничкиот бек Дру Транквил во X.

Подоцна, американскиот претседател Џо Бајден го повика американскиот Конгрес да преземе мерки за контрола на огненото оружје, велејќи дека тој и неговата сопруга Џил се молат за сите загинати и повредени во Канзас, забележува „Франс прес“.