Протестите избија во екот на најголемата економска криза во Куба од падот на Советскиот Сојуз, нејзиниот стар сојузник и рекорден пораст на инфекции со коронавируси, при што луѓето изразија лутина поради недостиг на основни добра, ограничувања на граѓанските слободи и начинот на кој властите постапуваат со пандемијата .

Илјадници излегоа на улиците во различни делови на Хавана, вклучително и историскиот центар, со нивните извици „Дајаз-Канел да се повлече“.

Џипови на специјалните единици, со митралези монтирани во багажникот, беа видени низ главниот град и полициското присуство беше големо дури и откако повеќето демонстранти си заминаа дома до 21 часот бидејќи полициски час е во функција поради пандемијата.

– Минуваме низ навистина тешки времиња, вели Миранда Лазара (53), наставничка по танцување, која им се придружи на илјадниците демонстранти кои маршираа низ Хавана. „Потребна ни е промена на системот.“

Џули Чунг, вршител на должноста потсекретар на Канцеларијата за работи на западната хемисфера на Стејт департментот на САД, рече дека е длабоко загрижена од „повиците за борба“ на Куба и дека стои покрај правото на кубанскиот народ за мирно собирање.

Сведоците на Ројтерс на протестите во Хавана видоа како безбедносните сили, потпомогнати од обични полицајци, уапсија околу дваесетина демонстранти. Полицијата употреби солзавец и удри по дел од демонстрантите, како и фотограф кој работи за Асошиејтед Прес.

Во една област на Хавана, демонстрантите го истераа гневот врз празен полициски автомобил, превртувајќи го и фрлајќи со камења кон него. На друго место, тие скандираа „репресори“ кон полицијата.

Некои демонстранти изјавија дека излегоа на улиците за да се приклучат откако видоа што се случува на социјалните мрежи, социјалните мрежи почнаа да фунцкионираат по воведувањето на мобилниот интернет пред две и пол години, иако врските беа во прекин во неделата.

Голем дел од Републиканците во САД ја истакнаа јасната и недвосмислена поддршка за демонстрантите, кои бараат слобода од тиранијата на комунистичкиот режим.