Милиони луѓе се погодени од поплавите во провинцијата Хенан. Во најпогодениот град Женгжу, пожарникарите продолжија со испумпување на матна вода од тунелите, вклучително и од метрото, во петокот, каде што најмалку десетина луѓе се удавија во воз претходно неделава, бидејќи количината на дожд што падна за три дена е еднаква на едногодишни врнежи од дожд.

Поради силниот дожд во текот на ноќта, поплавите се проширија на север кон Ксинсијанг и неговите околни области каде што огромен дел од земјоделско земјиште беше поплавено и градот беше отсечен бидејќи реката Веи ги преплавуваше бреговите.

Снимките покажуваат дека спасувачите користеле привремени мостови во петокот за да пренесат стотици жители на безбедно, бидејќи крошните на дрвјата што излегуваат над водата биле единствениот знак на копно, објави АФП.

„Во моментов, скоро 9.000 луѓе се безбедно преместени“, рече официјален претставник за цивилна заштита, додавајќи дека властите ги евакуираат „преостанатите 19.000 лица“.

Видеа споделени на социјалните мрежи покажуваат морничави сцени на разорната моќ на поплавите кои фрлаа автомобили во купишта и ги туркаа пешаците кон одводите на бурата. Вознемирувачка снимка од патници заробени во метрото во налетот, каде што водата се искачи до висината на вратата, се прошири преку кинескиот Веиб, додека беа поставени прашања за тоа зошто метрото е дозволено да работи за време на невремето.

Метеоролозите сега со загриженост го следат напредокот на тајфунот Ин Фа, кој веќе донесе обилни дождови на Тајван и на источниот брег на Кина, и се очекува да стигне до областа каде што живеат десетици милиони луѓе.

„Тајфунот би можел да кружи околу округот источна Кина, носејќи долги периоди на екстремно силни дождови“, соопшти Националниот метеоролошки центар.

„За време на плимата и осеката во сабота и недела, крајбрежните области треба да бидат заштитени од комбинирани ефекти на ветер, дожд и плима“, додаваат метеоролозите, предупредувајќи ја јавноста да се подготви и заштити.