Турскиот претседател Реџеп Ердоган изјави дека само во Турција во земјотресот загинале 912 лица, а повредени се 5.383. Тој додаде дека не може да предвиди колку ќе се зголеми бројот на загинатите додека траат напорите за пребарување и спасување.

Најмалку 386 лица загинаа во Сирија, вклучително 239, главно во регионите на Алепо, Хама, Латакија и Тартус, објави сириската државна телевизија. Илјадници се повредени