Пендаровски се колнеше во нема правда нема мир, а одмолче на целиот криминал на СДС и потпишуваше криминални закони. Пендаровски во 2019 година се колнеше во слоганот “Нема правда, нема мир” тврдеше дека живеел со него, за цел мандат од 5 години да одмолчи епски криминал на СДС и ДУИ, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

-На Пендаровски како Претседател му се случи скандалот со над 200 пасоши на белосветски криминалци, државјанството на Онишченко, а тој не ја осуди власта, ниту побара одговорност, напротив сега е претседателски кандидат на СДС. Пендаровски е одлика на криминалот на СДС исто како и Ковачевски. Стево Пендаровски како претседател потпиша низа штетни закони за државата, велат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека и Пендаровски носи вина за 2% доверба во судството.

-Македонија со СДС и Стево Пендаровски губеше. Во право е народот кога вели дека немаме држава, време е да ја вратиме, се наведува во партиското соопштение.