-Изречени се 17 за возење под дејство на алкохол, осум за користење мобилен телефон, пет за некористење сигурносен појас, пет за минување на затворен сигнал (црвено светло), а 34 санкции за непрописно паркирање, информираат од МВР.

Оттаму најавуваат дека засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.