Во последните 24 часа се направени 6.802 тестирањa, а регистрирани се 1.081 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 314, Гостивар – 187, Тетово – 160, Куманово – 84, Струмица – 60, Кичево – 47, Охрид – 38, Дебар – 30, Струга – 27, Прилеп – 25, Битола – 20, Штип и Ресен – по 12, Радовиш – 11, Велес и Кочани – по 9, Берово и Виница – по 6, Кратово – 5, Кавадарци и Свети Николе – по 4, Пробиштип – 3, Неготино и Пехчево – по 2, Делчево, Валандово, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 91 оздравени пациент од: Скопје – 35, Гостивар – 12, Тетово – 9, Кичево и Дебар – по 8, Куманово и Струмица – по 5, Прилеп и Радовиш – по 2, Битола, Кавадарци, Штип, Ресен и Крива Паланка – по 1.

Пријавени се 15 починати лица: по 3 починати лица од Скопје (37г,43г и 49г), Куманово (46г,55г и 63г), Тетово (60г,65г и 79г) и Гостивар (53г,69г и 77г) и по едно лице од Струмица (52г), Струга (43г) и Кичево (77г). Сите пријавени починати лица се починати во болнички услови.

Направени се 6.802 тестови преку: ИЈЗ-252, ЦЈЗ Скопје-93, ЦЈЗ Битола-82, ЦЈЗ Прилеп-77, ЦЈЗ Тетово–171, ЦЈЗ Куманово–84, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–124, Жан Митрев (Филип Втори)-148, Авицена-446, Биотек-398, Систина-147, лабораторија Лаор-665, Синлаб-50, Ремедика-29, Плодност–49, Генеа -4, Никоб лаб-711, ВФВ Медикал-103, Ели Медика-67, Ројал Медика – 117, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.979.

Досега во земјата се направени вкупно 1.079.818 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 164.529 бројката на оздравени пациенти е 151.235, на починати е 5.589, а бројот на активни случаи изнесува 7.705.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 71572, Активни 2520

Куманово 9472, Активни 497

Прилеп 8424, Активни 85

Тетово 8970, Активни 1477

Битола 6488, Активни 151

Велес 5551, Активни 70

Гостивар 6436, Активни 1099

Кавадарци 5230, Активни 59

Охрид 5234, Активни 213

Штип 5039, Активни 70

Струмица 4495, Активни 339

Струга 3176, Активни 190

Кочани 2868, Активни 62

Кичево 3048, Активни 404

Гевгелија 2201, Активни 4

Неготино 2190, Активни 6

Свети Николе 1551, Активни 22

Ресен 1290, Активни 55

Крива Паланка 1234, Активни 6

Радовиш 1220, Активни 49

Берово 1086, Активни 48

Делчево 992, Активни 18

Дебар 1122, Активни 144

Виница 915, Активни 27

Пробиштип 796, Активни 7

Валандово 696, Активни 23

Богданци 494, Активни 0

Крушево 491, Активни 1

Демир Хисар 404, Активни 4

Демир Капија 399, Активни 3

Кратово 389, Активни 12

Македонски Брод 389, Активни 29

Пехчево 284, Активни 9

Македонска Каменица 250, Активни 1

Дојран 133, Активни 1