Група малолетници, точно 16, кои синоќа беа пренесени од Ада Циганлија во Воено-медицинската академија во бесознание, утрово биле пуштени дома.

По целосното пребарување, тие беа ослободени од оваа здравствена установа утрово околу 5 часот, пренесуваат белградските медиуми.

Младо момче кое присуствувало на синоќешната шокантна забава на Ада Циганлија во Белград, а за кое се веруваше дека се удавило, бил пронајден жив, но пијан.

Белградската полиција го пронашла целосно пијан откако претходно било пријавено за исчезнувањето, а бидејќи синоќа околу 3 часот бил виден како влегува во вода и не пливал, се сомневале дека се удавил, по што полицијата и брзата помош дошле до Ада веднаш. Почнало да се трага по неговото тело, но за среќа полициската патрола го пронашла жив и пијан, по што бил пренесен во Воено-медицинската академија.

Сè уште не е познато што конкретно довело до губење на свеста кај децата. Истрагата е во тек, а три патроли на полицискиот оддел Чукарица уапсија келнери и управител на кафеана на Ада. Се утврдува кој што им дал на малолетниците да консумираат и како.