Во последните 24 часа се направени 3.246 тестирања, а регистрирани се 734 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 313, Битола – 75, Куманово – 46, Прилеп – 38, Тетово – 36, Велес – 34, Гостивар – 26, Охрид – 24, Струмица – 22, Кавадарци – 19, Штип – 17, Кочани – 14, Гевгелија и Виница – по 10, Кичево и Неготино – по 9, Ресен – 8, Берово – 4, Радовиш, Делчево и Валандово – по 3, Свети Николе, Богданци и Дојран – по 2, Струга, Крива Паланка, Дебар, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 621 оздравени пациенти од:
Скопје – 330, Кавадарци – 40, Велес – 37, Тетово – 29, Штип – 25, Неготино – 21, Гостивар – 19, Битола – 18, Гевгелија – по 14, Куманово и Кочани – по 13, Демир Капија – 10, Пробиштип и Кичево – по 9 , Свети Николе – 8, Берово – 7, Пехчево – 6, Ресен – 4, Богданци – 3, Прилеп и Кратово – по 2, Виница и Демир Хисар – по 1 .

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 12 од Скопје ( 87г , 84г , 81г , 80г ,77г , 75г , 74г , 72г , 72г , 70г , 70г , 61г ) , 6 од Битола ( 88г, 84г, 75г, 63г, 63г и 59г) , 4 од Охрид ( 78г, 75г, 73г и 28г ), – по 2 од Гевгелија (75г и 64г) , Куманово (73г и 60г) , Демир Капија (83г и 63г) и Кичево (78г и 68г) и – по 1 починат од Гостивар (77г) , Кочани (79г) , Виница (72г) , Велес (67) и Радовиш (49г). Сите 35 пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.246 тестови преку: ИЈЗ-602, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-113, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-125, Жан Митрев (Филип Втори)-173, Авицена-319, Биотек-323, Систина-346, лабораторија Лаор-633, Синлаб – 25, Ремедика-45, Плодност – 72, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 385.

Досега во земјата се направени вкупно 641.573 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.867, бројката на оздравени пациенти е 109.297, на починати е 3.940, а бројот на активни случаи изнесува 21.630.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 60299, активни 10584
Прилеп 7291, активни 1166
Куманово 7170, активни 1078
Тетово 6471, активни 666
Битола 4813, активни 1032
Велес 4712, активни 814
Гостивар 4672, активни 526
Кавадарци 4601, активни 728
Штип 4392, активни 491
Охрид 4282, активни 896
Струмица 3391, активни 430
Струга 2729, активни 275
Кочани 2335, активни 280
Кичево 2093, активни 226
Неготино 1988, активни 381
Гевгелија 1914, активни 409
Свети Николе 1306, активни 123
Крива Паланка 1100, активни 126
Ресен 1066, активни 203
Радовиш 943, активни 142
Берово 880, активни 127
Дебар 868, активни 64
Делчево 865, активни 107
Пробиштип 709, активни 91
Виница 651, активни 104
Валандово 544, активни 98
Крушево 439, активни 127
Богданци 425, активни 80
Демир Капија 369, активни 76
Кратово 337, активни 29
Демир Хисар 331, активни 43
Македонски Брод 313, активни 44
Пехчево 238, активни 31
Македонска Каменица 212, активни 18
Дојран 118, активни 15