На 27.03.2021 во 18.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека во стан на ул.„Скупи“ бил пронајден починат М.В.Д.(66) од САД, со престој на ул.„Скупи“.

Екипа од Итна медицинска помош констатирала смрт без траги на насилство.

Увид бил извршен, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било дадено на обдукција.