Во интервју за Дејли Меил, Џејмс открива дека Гејтс не бил невин во својата младост и дека организирал голи забави со стриптизети.

-Во тој период, многу деца на „Мајкрософт “беа млади мажи кои не ги соблекуваа маиците замачкани со пица два или три дена додека развиваа софтвер, изјавил Џејмс Валас за Дејли Меил.

 

-Тие организираа прилично луди забави во тоа време, одеа во клубови и бараа стриптизети, кои ги носеа во домот на Бил. Тој тогаш не беше невин или некако нервозен. Имаше живот, додава тој.

Во другата книга за Гејтс, објавена во 1997 година, Џејмс дава подетални описи на наводните голи забави на имотот Лорелхорст на Гејтс во државата Вашингтон.

Националните медиуми, тврди Валас, сакаа да дозволат непречен проток на вести за технологијата и деловните потези на Гејтс и затоа не известуваа за неговите забави. Исто така, Валас вели дека Гејтс сè уште се гледал со други жени, иако започнал да се забавува со Мелинда.

-Иако Гејтс започна да излегува со Мелинда Френч во 1988 година, тој сепак флертуваше со жени некое време, особено кога беше на службени патувања. Редовно ги заведуваше новинарките кои го следеа Мајкрософт. Неговата страст кон жени беше добро позната, иако малку се знае за тоа, бидејќи Гејтс и Мајкрософт беа неисцрпен извор на информации за добри стории во весниците, како Њујорк Тајмс, и никој не сакаше тоа да престане , тврди Џејмс.

Бил наводно ја изневерил Мелинда во раната фаза од нивната врска. Во еден момент, тие раскинале една година, но кога станале поблиски во 1992 година, тврди новинарот, нивната врска била посилна од порано.

Верн Рабурн потврдил дека Бил бил распуштен во неговите млади денови.

-Не е ништо посебно да се биде гол во базен. Постои разлика помеѓу пливање во базен со еден куп други луѓе и да се биде гол во базен со друга личност или да се биде во кревет со друга личност, рече Верн. Според Рабурн, Бил и бил верен на Мелинда по венчавката во 1994 година.