Во текот на изминатите неколку дена, Лапорта и Хорхе Меси, таткото и агентот на напаѓачот, преговараа и постигнаа договор. Двете страни сакаат да склучат нов договор што е можно поскоро.

Наводно, сè уште не е познато колку Меси ќе заработи во Барселона според новиот договор. Големината на неговата плата ќе зависи од резултатите. Сепак, веќе е јасно дека Аргентинецот ќе оди на пониска плата.

Минатата сезона, 33-годишниот напаѓач уште еднаш стана најдобар стрелец во Ла Лига, постигнувајќи 30 гола на 35 натпревари на турнирот.