Времето денеска се очекува да биде роменливо облачно со сончеви периоди и со поголема облачност во источните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. И во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура се движи од 4 на повисоките места до 11 во скопската котлина и на југоистокот од земјата. За денеска се очекуваат максимални температури од 15 до 21 степен, а во Скопје до 2 степени.