Под влијание на нов влажен бран утре и во четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег, информира УХМР.

Во четврток локално врнежите ќе бидат пообилни над 20 л/м2, а на планините ќе се формира нова снежна покривка. Во петок и сабота ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а во недела ќе има локални врнежи од дожд.