– Сите реации се благи – оток, црвенило, болки, висока температура, болки во мускулите, мачнини – објаснува Желиќ за Радио-телевизија Србија и додава дека тоа не е нешто што треба да загрижува.

Во Србија се достапни вакцините на Синофарм, Фајзер и Бионтек, „Астра Зенека“ и „Спутник V, а Зелиќ вели дека се во тек и преговори со вакцината на Модерна.

Тој додал и оти има сосема доволно вакцини, бидејќи во Србија досега се пристигнати 3,5 милиони дози.