Во првата експлозија на автомобил-бомба во Дашт-е Барчи, област на западниот дел на Кабул со голема шиитска муслиманска популација, загинал еден цивил, а ранети се уште шестмина, објави портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Кари Саид Хости на Твитер.

Втората експлозија била забележана и во областа Карте 3, соопштиле локалните жители.

Талибански официјален претставник изјавил дека безбедносните сили сè уште собираат информации.