Руската вакцина „ковида-19“ Спутник V е една од трите тековно тестирани во Европската агенција за лекови (ЕМА), заедно со американските вакцини „Новавакс“ и германскиот „КуреВак“, изјави Ноел Ватион, заменик извршен директор на агенцијата, на конференцијата организирана од Претставништво на Европски Комисија во Хрватска.

За Спутник V, тој посочи дека е потребно да се испитаат растенијата во Русија, бидејќи тие немаат европски сертификати за производство.

„Ние работиме со делегација на Европската комисија во Москва и инспектори од земјите-членки за да извршиме инспекции во наредните недели“, рече Ватион, додавајќи дека крајната временска рамка за одобрување на руската вакцина ќе биде позната кон крајот на април или почетокот на мај.

Директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, рече на конференцијата дека увозот на интервенции, пред одобрување од ЕМА, „е секогаш можен ако владата процени дека ќе има повеќе придобивки отколку да се оди во понатамошни преговори со ЕУ за забрзување доза и зголемување на испораката до договорните производители “. Како дел од заедничката набавка на ЕУ, Хрватска нарача најмногу вакцини од британско-шведската компанија АстраЗенека, која доцни со испораките.

Цапак рече дека верува оти бавното темпо на процесот на одобрување на европски вакцини, покомплексен отколку во САД или Велика Британија, е „цената на безбедноста и квалитетот на вакцините“.

Тој истакна дека е за спроведување на ЕМА проценка пред да се користи руската вакцина во Хрватска, но дека „увозот за интервенции е секогаш опција“.

Спутник V досега во Европската унија го нарачаа само Унгарија и Словачка, а само Унгарија го користи. Прашањето на руската вакцина во Словачка предизвика контроверзии и предизвика политичка криза што резултираше со оставка на премиерот Игор Матовиќ.

Австрискиот премиер Себастијан Курц во средата објави дека неговата земја следната недела најверојатно ќе нарача милион дози Спутник V, објави Ројтерс.

Цапак на конференцијата во средата рече дека Хрватска очекува во април повеќе од 200.000 дози на американската вакцина Пфајзер и дека се надева дека ќе ги прераспредели дозите на европско ниво.

Директорот на хрватскиот институт за јавно здравје смета дека е можно да се вакцинираат 50 проценти од населението до 1 јуни и додаде дека околу 70 проценти од населението во Хрватска сака да се вакцинира.