Федерер во 2. коло на АТП турнирот во Женева беше поразен од шпанскиот специјалист за игра на земјени терени Пабло Андохар со 6-4, 4-6, и 6-4.

Федерер (39) беше слободен во 1. коло, а настапи пред домашната публика во Женева во желба да одигра што повеќе натпревари како подготовка за Роланд Гарос и Олимписките игри.