Фудбалерот на Хатај, Кристијан Атсу е извлечен жив од под урнатините во истоимениот град.

Потпретседателот на клубот, Мустафа Озат за локалните медиуми потврдил дека интернационалецот од Гана кој е поранешен фудбалер на Челси, Њукасл и Евертон, е извлечен повреден од срушениот хотел каде престојувал.

-Кристијан Атсу е извлечен од рушевините со повреди. Спортскиот директор на нашиот клуб, Танер Савут, за жал, се уште е под урнатините, изјавил Озат.

Вчера вечерта се појави информација дека Атсу е пронајден жив, но набрзо беше демантирана со напомена дека тој се уште е под урнатините.

Фудбалерот во неделата навечер во судиското надополнување постигна гол за победа на Хатај. Само неколку часа подоцна се случи катастрофалниот земјотрес.