Големо изненадување направи Зверев, кој во полуфиналето го исфрли водечкиот светски тенисер и најголем фаворит за титулата, Новак Ѓоковиќ, од борбата за златото. Заврши 1:6, 6:3, 6:1 за Германецот.

Ѓоковиќ, кој ја освои олимписката бронза во 2008 година, ќе има можност да го повтори тој резултат.

Инаку, со оваа победа, Зверев ја прекина серијата од пет последователни порази од Ѓоковиќ и го намали билансот на 3:6.

Тој досега играше четири пати против Хачанов, а скорот е изедначен на 2: 2.