Од Кабинетот на вицепремиерот Артан Груби, кој денеска во својство на генерален секретар на ДУИ ги повика на состанок за пописто колегите од другите албански парламентарни партии, соопштија дека најавената координација нема да се одржи поради тоа што секретарите на Алијанса и Алтернатива, Скендер Реџепи и Арбен Таравари нема да присуствуваат на средбата.

Иницијатвата на ДУИ доаѓа предоцна. Ние баравме средба, но пред усвојувањето на Законот за попис, сметаат АА и А.