Во првата посета на Македонија, американскиот државен секретар, Ентони Блинкен денеска се сретна со претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи.

Соговорниците остро ја осудија руската воена агресија над Украина и го поддржуваа украинскиот народ во текот на разговорите, кои се фокусираа на меѓународните случувања и кршењето на меѓународното право.

Нашите стратешки партнери и сојузниците во НАТО ја поддржуваат Украина и модерните демократски норми и принципи.

Османи ја обвини Русија дека го нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и го загрозува светскиот мир.

-Говорено беше за претседателството со ОБСЕ и решеноста на Македонија да ги надмине своите пречки, како и поддршката на САД кон Македонија. Тие го поздравија назначувањето на Малта за претседавач со ОБСЕ во 2024 година, надминувајќи ги кризите во организацијата и се надеваат на успех на заседавањето на ОБСЕ во Македонија.

-Првиот државен секретар на САД кој го посети Министерството за надворешни работи на Македонија беше министерот Блинкен и оваа посета има значаен карактер.

„Затоа една од причините поради кои сум јас тука оваа вечер не само поради ОБСЕ туку и за Северна Македонија, да покажам колку го цениме партнерството кое го имаме“,

Откако Османи и Блинкен го започнаа Стратешкиот дијалог меѓу Македонија и САД во Вашингтон минатата година, посетата е уште еден знак на зацврстување на пријателството.

Извор: a1on