Како што јави дописникот на МИА од Приштина, шефот на пратеничката група на ПДК, Абељард Тахири изјави дека Грвала „ја навредува најголемата жртва на албанската нација“ и дека говори „со јазикот на наследникот на балканскиот касапин Слободан Милошевиќ“, односно на поранешниот шеф на српската дипломатија, Ивица Дачиќ.

– ПДК не може да дозволи министерката за надворешни работи да зборува со јазик изграден во Белград, затоа што таа го претставува Косово. Бараме од господинот Курти што поскоро да ја разреши таа неодговорна министерка, да го разреши тој човек кој постојано го омаловажува најсветиот дел на нашата нација, изјави Тахири.

На прес-конференцијата која ја свика откако беше прекината седницата на Собранието на која дојде до жесток судир меѓу опозицијата и владејачкото мнозинство токму поради критиките на сметка на Грвала, шефот на пратениците на ПДК го обвини собраниското мнозинство дека „се однесува агресивно кон опозицијата“.

– Ние имаме постојана тенденција од страна на мнозинството да се однесува агресивно кон опозицијата. Го повикуваме мнозинството да се повлече од таа позиција, која е многу штетна, изјави Тахири.

Нападите од страна на опозициските партии и политичари врз Грвала започнаа откако таа изјави дека ќе му достави на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, чие седиште е во Хаг, докази против основачите и водачите на ОВК, Хашим Тачи и Кадри Весели. Претходно, Грвала изјави дека поранешниот претседател на државата Тачи и поранешениот собраниски спикер Весели, едниот основач, а другиот доскорешен лидер на ПДК, се „најголемите злосторници во Косово“.