Политичарот му напишал порака на 22-годишниот напаѓач со зборови на поддршка, пренесува „РМЦ Спорт“, повикувајќи се на „Ле Паризиен“.

За потсетување, напаѓачот на Пари Сен-Жермен, не го реализираше решавачкиот пенал на мечот со Швајцарија. Мбапе ниту еднаш не се запиша во листата на стрелците на четирите натпревари на Франција на Евро 2020.