Досега во земјата се направени вкупно 1.311.162 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 193.846 бројката на оздравени пациенти е 176.278, на починати е 6.783, а бројот на активни случаи изнесува 10.785.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 84467, Активни 5194
Куманово 11620, Активни 949
Тетово 10857, Активни 837
Прилеп 9114, Активни 282
Гостивар 7964, Активни 407
Битола 7150, Активни 242
Велес 6339, Активни 338
Охрид 6002, Активни 300
Кавадарци 5992, Активни 197
Штип 5814, Активни 242
Струмица 5776, Активни 234
Кичево 3997, Активни 351
Струга 3803, Активни 107
Кочани 3322, Активни 165
Гевгелија 2444, Активни 90
Неготино 2323, Активни 33
Свети Николе 1925, Активни 107
Ресен 1546, Активни 74
Радовиш 1538, Активни 74
Крива Паланка 1473, Активни 107
Дебар 1451, Активни 66
Берово 1214, Активни 20
Делчево 1127, Активни 61
Виница 1049, Активни 49
Пробиштип 931, Активни 38
Валандово 825, Активни 17
Кратово 595, Активни 63
Богданци 558, Активни 23
Крушево 529, Активни 20
Македонски Брод 474, Активни 29
Демир Хисар 451, Активни 33
Демир Капија 411, Активни 4
Пехчево 314, Активни 4
Македонска Каменица 311, Активни 27
Дојран 140, Активни 1