Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени згради се оштетени во рускиот град Белгород во близина на украинската граница, изјави регионалниот гувернер, Вјачеслав Гладков, по извештаите за неколку експлозии во градот.

Оштетени се најмалку 11 станбени згради и 39 приватни куќи, од кои пет се уништени, јави гувернерот Гладков на каналот Телеграм.

Гладков претходно изјави дека инцидентот се истражува, додавајќи: „Системот за противвоздушна одбрана веројатно функционирал“.

-Најмалку четири лица се повредени, а две се хоспитализирани, меѓу кои и едно десетгодишно момче, рече Гладков.

Британските медиуми не можат независно да ги потврдат извештаите за експлозиите, штетите, жртвите и повредените, а засега нема ниту реакција од украинска страна.

Белгород е град со речиси 400.000 жители, на околу 40 километри северно од границата со Украина, и претставува административен центар на регионот Белгород.