Терористички напад во Московската концертна сала

Во застрашувачки развој, британски Гардијан известува за терористички напад во Русија. Ваков масакр не е виден со години. Терористите, маскирани во воена облека неселтивно отворија оган по посетителите во концертната сала Crocus City Hall

Како што јави дописникот на Би-Би-Си од Москва, Crocus City Hall  беше предвиденото место за поп концерт. Сепак, спокојот беше нарушен бидејќи напаѓачите упаднаа во салата, отворајќи оган врз невините цивили.

(ВИДЕО) Масовно пукање во Москва: Терористи пукаа на сите страни – невидено крвопролевање и масакр на концерт во Crocus City Hall, најмалку 12 мртви и 35 ранети!

Градоначалникот ветува помош

Во својот првичен одговор, градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, пренесе длабока тага поради ужасните настани. Понатаму, тој увери дека на повредените ќе им биде укажана сета неопходна помош, нагласувајќи ја солидарноста на градот во време на криза.

Зголемена опасност: Амбасадата на САД издаде предупредување поради закани

Во меѓувреме, американската амбасада во Русија издаде безбедносен совет за своите граѓани. Следствено, Американците беа повикани да избегнуваат големи собири во следните 48 часа. Дополнително, постои загриженост во врска со непосредните екстремистички планови за таргетирање на настани во Москва, вклучително и концерти.

 

At least 40 people have been killed and over 100 injured in the shooting at a concert hall in Moscow, according to Telegram channels 112 and SHOT.

Up to 200 people could still be trapped inside.

📹: 112 pic.twitter.com/q83zdXDWbW