Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 109, Битола – 17, Куманово – 15, Кавадарци – 11, Велес – 7, Гостивар и Штип – по 6, Кичево – 5, Прилеп – 4, Тетово, Струмица и Радовиш – по 3, Кочани, Гевгелија, Неготино и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (193), регистрирани се 49 реинфекции.

Регистрирани сe 97 оздравени пациенти од: Скопје – 62, Битола – 5, Тетово, Струмица, Кочани и Охрид – по 4, Кавадарци и Неготино – по 3, Велес и Штип – по 2, Гостивар, Прилеп, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (85г) и Берово (76г), починати на ден 13.06.2022 и 20.06.2022, едното лице е починато во болнички услови, а другото во домашни услови.

Направени се 894 тестови преку: ИЈЗ-125, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–64, Жан Митрев (Филип Втори)-23, Авицена-19, Биотек-22, Систина-19 лабораторија Лаор-8, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-2, Генеа-3, Никоб Лаб-44, ВФВ Медикал-3, Ели МедикаПлус-2, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 412.

Досега во земјата се направени вкупно 2.082.690 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.211, бројот на оздравени пациенти е 303.989, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 895.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      148362, Активни   514
Куманово    16762, Активни    40
Битола      15821, Активни    61
Прилеп      14268, Активни    33
Тетово      13528, Активни    27
Кавадарци   10754, Активни    36
Велес 9840, Активни     28
Гостивар    9631, Активни     14
Охрид 9012, Активни     42
Штип  8115, Активни     18
Струмица    8105, Активни     13
Кичево      5670, Активни     12
Кочани      5120, Активни     13
Струга      4740, Активни     5
Гевгелија   4428, Активни     2
Неготино    3712, Активни     9
Ресен 2760, Активни     5
Свети Николе      2641, Активни     1
Радовиш     2537, Активни     6
Крива Паланка     2421, Активни     2
Делчево     1989, Активни     3
Берово      1693, Активни     1
Дебар 1682, Активни     1
Валандово   1488, Активни     0
Виница      1398, Активни     2
Пробиштип   1270, Активни     2
Богданци    1025, Активни     2
Кратово     969, Активни      0
Крушево     933, Активни      2
Демир Хисар 837, Активни      1
Македонски Брод   743, Активни      0
Демир Капија      594, Активни      0
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      352, Активни      0