Во Скопје – 81, Тетово – 15, Куманово – 13, Прилеп – 8, Кавадарци – 7, Македонски Брод – 3, Штип – 2, Битола, Кочани, Кичево, Гевгелија, Неготино и Берово – по 1.

Регистрирани се 900 оздравени пациенти од:

Скопје – 363, Битола – 62, Куманово – 54, Прилеп – 51, Велес – 46, Охрид – 44, Кавадарци – 40, Струга – 32, Кочани и Гостивар – по 23, Струмица – 22, Тетово – 16, Штип – 14, Кичево и Гевгелија – по 12, Пробиштип – 11, Берово –9, Неготино, Свети Николе и Крива Паланка – по 7, Ресен, Радовиш и Богданци – по 6, Делчево – 5, Македонски Брод, Виница, Кратово и Македонска Каменица – по 4, Валандово – 3, Пехчево – 2 и Крушево– 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 14 од Скопје (46г, 46г , 54г, 56г, 69г, 70г ,77г, 79г, 79г,81г,87г, 87г, 87г, 89г), по 3 починати лица од Битола (72г,74г и 84г) и Куманово (62г,64г и 68г), по 2 лица од Прилеп (61г и 62г), Струмица (70г и 76г), Штип (58г, 72г) и Виница (68г и 70г), по едно лице од Велес (67г), Охрид(83г), Струга (75г), Гостивар (71г), Кочани (77г), Кичево (70г) и Неготино (69г). Од починатите пациенти, 3 лица се починати во домашни услови, а останатите 32 лица во болнички услови.

Направени се 841 тестови преку: ИЈЗ-114, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-70, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Авицена-0, Биотек-128, Систина-174, лабораторија Лаор-0, Синлаб – 0, Ремедика-0, Плодност – 0, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 224.

Досега во земјата се направени вкупно 692.096 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.229, бројката на оздравени пациенти е 123.710, на починати е 4.478, а бројот на активни случаи изнесува 19.041.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 65415, активни 8676

Куманово 8066, активни 1209

Прилеп 7910, активни 935

Тетово 6918, активни 672

Битола 5732, активни 1236

Велес 5206, активни 698

Гостивар 4994, активни 447

Кавадарци 4993, активни 488

Штип 4742, активни 454

Охрид 4709, активни 846

Струмица 3783, активни 549

Струга 2867, активни 247

Кочани 2582, активни 294

Кичево 2349, активни 298

Гевгелија 2118, активни 339

Неготино 2113, активни 240

Свети Николе 1433, активни 147

Крива Паланка 1178, активни 84

Ресен 1168, активни 218

Радовиш 1039, активни 129

Берово 967, активни 65

Делчево 930, активни 96

Дебар 910, активни 69

Пробиштип 753, активни 42

Виница 742, активни 109

Валандово 633, активни 89

Богданци 469, активни 73

Крушево 457, активни 99

Демир Капија 392, активни 39

Демир Хисар 358, активни 57

Кратово 350, активни 18

Македонски Брод 347, активни 32

Пехчево 250, активни 16

Македонска Каменица 224, активни 11

Дојран 132, активни 20

Бидете информирани следете не на Facebook