Лидерот на Албанската алијанса, Арбен Таравари, се најде во средината на шпекулациите за потенцијален кандидат за претседател на Македонија. Како што земјата се подготвува за претстојните избори на 24 април, ставот на Таравари по ова прашање стана фокусна точка на дискусија.

Додека АА размислува за својата изборна стратегија – усогласување со албанската опозиција, соработка со ДУИ или самостојна работа – шпекулациите и интригите го достигнуваат својот врв.

Пркосен став: Таравари ја отфрли претседателската понуда

 

И покрај постојаните повици од албанските опозициски партии кои го охрабруваат Таравари да ја фрли капата во рингот, искусниот политичар останува решителен во својата незаинтересираност.

„Албанската опозиција ми пристапи да бидам претседателски кандидат, но не ме интересира“, вели Таравари во директниот одговор до медиумите.

Откриени разговори и размислувања

 

Билал Касами, претседателот на Беса, фрла светлина на дискусиите зад сцената. Касами открива дека имало разговори со Таравари за можноста тој да стане претседателски кандидат.

„Разговаравме со Таравари тој да биде претседателски кандидат, сметајќи го за соодветен албански кандидат за овие избори“, открива Касами за време на неодамнешното гостување на Радио Телевизија Косово.

Политичка шаховска табла: пресметки и стратегии во движење

 

Како што политичките партии се впуштаат во прецизни пресметки за да ги идентификуваат кандидатите способни да ја обезбедат довербата на граѓаните, предлогот за албански претседателски кандидат добива на значење во албанската опозиција. Со оглед на тоа што големите партии допрва треба да ги откријат своите изборни стратегии, фокусот се заострува на потенцијалното влијание на албанскиот кандидат.

Самит на опозициските лидери: заедничка визија

 

Идејата зазема централно место за време на неодамнешниот состанок на водачите од албанскиот опозициски блок, вклучувајќи ги Изет Меџити, Билал Касами и Африм Гаши. На состанокот, одржан во Приштина, Косово, се разговараше со Арбен Таравари и косовскиот премиер Албин Курти. Беса, преку соопштение, средбата ја оквалификува како братска, нагласувајќи ги разговорите за нови можности за соработка и унапредување на позицијата на Албанците во Македонија.

Фигура која обединува: Предлогот за претседател Албанец

Во соопштението по средбата, Беса тврди дека сите лидери, вклучително и Таравари, ја поддржуваат идејата за албански претседател. Овој предлог како што се наведува во соопштението, има за цел да го обедини албанскиот фактор во земјава и достоинствено да ги претставува сите граѓани. Предлогот додава слој на сложеност на претстојните избори, ветувајќи динамичен и внимателно следен политички спектакл.

Шпекулации и контрабарања

 

Кружат гласини за разговор на Таравари со ВМРО-ДПМНЕ, најголемата опозициска партија. Сепак, претседателот брзо ги отфрла овие тврдења на социјалните мрежи. Во објава на Фејсбук, Таравари се осврнува на дезинформациите, наведувајќи:

„Информациите објавени во националните медиуми за паркиран автомобил во штабот на ВМРО се обид да се наруши мојот имиџ. Никогаш не сум одржувал и не одржувам тајни состаноци бидејќи политиката ја сметам за јавна добро, а состаноците треба да бидат јавни“.

Тој изразува разочарување од нивото на новинарство, истакнувајќи ја потребата од одговорни медиумски практики.

„Овој факт на дезинформација ме прави да се чувствувам лошо за состојбата на новинарството денес, кое е повеќе сензационално отколку професионално. Општествената одговорност на медиумите како четврт степен е многу висока. Заедно со професионалната комуникација, се стремиме да придонесеме за општеството што го живејте“, тврди Таравари.

Увид од аналитичар: Сценарио за изборите

 

Сефер Салиу, аналитичар од невладината организација „Демократија лаб“, дава увид во политичкото сценарио што се развива. Според Салиу, доколку албанските опозициски партии презентираат заеднички кандидат, ДУИ најверојатно ќе го следи примерот. Тој се сомнева во можноста Албанската алијанса да се усогласи со СДСМ и ДУИ на заедничката изборна листа, шпекулирајќи дека АА најверојатно ќе се позиционира во опозицијата. Салиу смета дека без поддршка од ДУИ, мали се шансите на кандидат Албанец да влезе во вториот круг од претседателските избори.

Стратегијата зад опозициските разговори

 

Салиу сугерира дека дискусиите во Приштина имаат за цел да ја покажат силата меѓу гласачите. „Идејата на овие преговори во Приштина е албанските опозициски партии да претстават обединет претседателски кандидат, сигнализирајќи им на гласачите дека можат да победат на парламентарните избори, кои следат по претседателските“, објаснува тој. Тој проценува дека заеднички кандидат би можел да собере околу 70.000 гласови, значително помалку од изборите во 2009 година каде Имер Селмани обезбеди околу 150.000 гласови, вклучително и 50.000 од македонските гласачи.

Извор: DW