Новиот земјотрес кој ја погоди Хрватска бил со магнитуда од 2,7 степени според Рихтеровата скала. На сајтот од ЕМСЦ објавено е дека епицентарот на потресот бил на само 26 километри од централното подрачје на хрватската престолнина.

Потресот во Загреб е регистирана во 20,45 часот и според најновите информации потресот бил на длабочина од пет километри.