Принцот Чарлс продолжил да го финансира неговиот син, принцот Хари, дури и откако тој и Меган Маркл се повлекоа од сите кралски должности.

Иако Хари во интервју за Опра во март годинава рече дека неговото семејство целосно го „отсекло“ финансиски, но новите тврдења го велат токму спротивното.

Финансиските податоци на кралското семејство покажуваат како принцот Чарлс ги финансирал Хари и Меган од сметката на куќата Кларенс наменета за издршка на синовите на Чарлс и нивните семејства.

Од друга страна, Хари и рече на Опра дека престанал да добива финансиска поддршка од семејството на почетокот на минатата година.

Тој отиде дотаму што истакна дека тој и Меган продолжиле да се финансираат од сметката што мајката му Дајана им го оставила како наследство.

Деталите за финансирање се објавени во јавноста поради годишните финансиски извештаи што Домот на Кларенс и Бакингемската палата редовно ги доставуваат до јавноста.

Според овие извештаи, принцовите Хари и Вилијам делеле 4.500.000 фунти.

Неодамна беше објавено дека принцот Хари и Меган Маркл се обидуваат да одржат добри односи со кралицата Елизабета, но воопшто не жалат што раскажаа детали за животот во кралската палата во интервју за Опра.

Војводата и војвотката од Сасекс сакаат да го одржувате мирот во кралското семејство, а информациите за сè доаѓаат откако кралицата Елизабета наводно рекла дека повеќе нема намера да ги игнорира невистините што кружат за кралското семејство.

Хари и Мегн сакаат да избегнат да бидат деградирани од кралицата, а најлошото сценарио би било тие да ги загубат своите титули.