На 05.12.2022 во 21.15 часот на ул.„Борка Талевски“ во Скопје, полициски службеници од Одделението за криминалистички работи Ѓорче Петров го лишиле од слобода К.П.(30) од Скопје.

Тој бил баран со потерница издадена врз основа на наредба од Основен кривичен суд за издржување казна затвор од една година за сторено кривично дело „тешка кражба“ по член 236 од Кривичниот законик.

Лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Затвор Скопје за издржување на казната.