На 16.12.2021 во 01.30 часот на Граничен премин Табановце од слобода бил лишен Д.К.(18) од Скопје кој бил баран со потерница поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“ на 28.07.2021 по член 236 од Кривичниот законик.