„Кога овие радикални демократи ќе се соберат и ќе донесат одлука против мене, многу им благодарам. Непријателот сака да ми ја земе слободата затоа што сака да ти ја одземе слободата“, рече Трамп откако судот во Колорадо пресуди да не може да се кандидира на изборите кои следат во 2024 година.

Врховниот суд на американската сојузна држава Колорадо донесе одлука поранешниот претседател Доналд Трамп да биде отстранет од листата на кандидати за претседател на САД во 2024 година поради неговата улога во настаните од 6 јануари 2021 година, кога неговите поддржувачи упаднаа во Капитол во обид да ги оспори резултатите од претседателските избори на кои победи Џо Бајден.

Одлуката го направи Доналд Трамп првиот претседателски кандидат во историјата на САД кој беше прогласен за неподобен да ја извршува функцијата во Белата куќа според ретко користената уставна одредба која им забранува на функционерите кои учествувале во „бунт или бунт“ да извршуваат јавни функции, забележуваат светските агенции.

Судот, со тесна разлика од 4-3, утврди дека Трамп имал значајна улога „во поттикнувањето насилство против владата на Соединетите држави“.

Одлуката на судот се однесува само на републиканските прелиминарни избори во Колорадо на 5 март, но најверојатно ќе влијае на позицијата на Трамп на општите избори на 5 ноември.

Кампањата на Трамп ја нарече одлуката на судот погрешна и недемократска. Таа рече дека ќе поднесе жалба до Врховниот суд на САД.

Неколку претходни обиди да се отстрани Трамп од изборите во други држави пропаднаа.

Откако судот во Колорадо донесе историска одлука, дека Доналд Трамп не може да се кандидира на претседателските избори во САД, тој и се обрати на јавноста.

Медиумите потсетуваат дека поранешниот американски претседател беше обвинет за поттикнување немири во зградата на американскиот Капитол во обид да го поништи резултатот по поразот на американските избори во 2020 година, поради што Врховниот суд во Колорадо пресуди дека тој не може да се кандидира на следните претседателски избори.

По оваа одлука се огласи и самиот Трамп. Според него оваа судска одлука не е насочена против него туку против американскиот народ.

Тој додава дека народот веќе нема да молчи.

„Кога овие радикални демократи ќе се соберат и ќе донесат одлука против мене, многу им благодарам. Непријателот сака да ми ја земе слободата затоа што сака да ти ја одземе слободата. Никогаш нема да им дозволам да го направат тоа. Сакаат да ме замолчат затоа што никогаш нема да дозволам да ме замолчат и на крајот тие не ме нападнаа мене , тие ве нападнаа вас, а јас само им стојам на патот и секогаш ќе им стојам на патот“, рече Трамп.

Според последните анкети американскиот претседател ужива најниска доверба досега, а рејтингот на Трамп постојано расте. Оттука легитимно се отвора прашањето, дали судот има политичка позадина.