Ракетниот напад на Иран врз Израел предизвика глобална осуда. Овој напад со беспилотни летала и ракети врз Израел претставува одмазда за нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск. Според портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ), Израел успешно пресретнал приближно 99 отсто од 300-те проектили истрелани од Иран.

Ракетниот напад на Иран врз Израел

Нападот кој се случи синоќа, резултираше со тешко повредено 7-годишно девојче. Таа е префрлена на лекување во болница во Виршева. Освен ова, нема други пријавени повредени од иранскиот напад.

Како одговор на нападот, Израел спроведе засилени безбедносни мерки. Училиштата ширум земјата ќе бидат затворени, а бизнисите ќе работат вообичаено, но со пристап до засолништа во случај на понатамошни напади. Овие мерки ќе бидат во сила до понеделник навечер, што се совпаѓа со почетокот на празникот Пасха за студентите во Израел.

Меѓународен одговор

Нападот наиде на осуда од земјите ширум светот, при што многумина изразија загриженост поради неговиот потенцијал да го дестабилизира регионот. Лидерите на Г7 закажаа итен состанок, додека Советот за безбедност на Обединетите нации исто така ќе свика вонредна седница за да ја разгледа ситуацијата.

Големите авиокомпании на Блискиот Исток најавија откажување на некои летови и пренасочување на други поради зголемените тензии во регионот.

Историски контекст

Ова го означува првиот директен воен напад на Иран врз Израел, нагласувајќи го долгогодишното непријателство меѓу двете нации што датира од иранската Исламска револуција во 1979 година.

Ситуацијата останува напната додека Израел го оценува својот одговор на нападот на Иран. Меѓународната заедница внимателно го следи развојот на настаните, нагласувајќи ја потребата од дијалог и деескалација за да се спречи понатамошен конфликт во регионот.