Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 01.07 до 03.07.2022):

Направени се 1.695 тестови, а регистрирани се 290 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 186, Охрид – 18, Битола – 14, Прилеп – 9, Куманово и Велес – по 8, Кавадарци – 7, Тетово, Струмица и Кочани – по 5, Штип и Струга – по 4, Гостивар, Кичево и Гевгелија – по 3, Неготино, Делчево и Дебар – по 2, Пробиштип и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (290), регистрирани се 49 реинфекции.

Регистрирани сe 250 оздравени пациенти од: Скопје – 165, Битола – 16, Тетово – 12, Прилеп – 9, Кавадарци – 8, Куманово, Велес и Неготино – по 6, Штип, Кичево и Ресен – по 4, Струмица – 3, Охрид и Гостивар – по 2, Кочани, Гевгелија и Радовиш – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 01.07 до 03.07.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.695 тестови преку: ИЈЗ-185, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–120, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-41, Биотек-208, Систина-49, лабораторија Лаор-14, Синлаб-4, Ремедика-8, Плодност-17, Генеа-8, Никоб Лаб-85, ВФВ Медикал-12, Ели МедикаПлус-21, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 698.

Досега во земјата се направени вкупно 2.084.385 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.501, бројот на оздравени пациенти е 304.239, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 935.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 148549, Активни 536
Куманово 16770, Активни 42
Битола 15835, Активни 59
Прилеп 14277, Активни 33
Тетово 13533, Активни 20
Кавадарци 10760, Активни 34
Велес 9848, Активни 30
Гостивар 9634, Активни 15
Охрид 9030, Активни58
Штип  8119, Активни 18
Струмица 8110, Активни 15
Кичево 5673, Активни 11
Кочани 5125, Активни 17
Струга 4744, Активни 9
Гевгелија 4431, Активни 4
Неготино 3714, Активни 5
Ресен 2760, Активни 1
Свети Николе 2641, Активни 1
Радовиш 2537, Активни 5
Крива Паланка 2421, Активни 2
Делчево 1991, Активни 5
Берово 1693, Активни  1
Дебар 1684, Активни  3
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1398, Активни  2
Пробиштип 1271, Активни 3
Богданци 1025, Активни  2
Кратово 969, Активни 0
Крушево 933, Активни 2
Демир Хисар 837, Активни 1
Македонски Брод 744, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0