Десет романски дипломати денеска се протерани од Русија, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Во соопштението на руското МНР се истакнува дека Москва ги осудува обидите на Романија да ја обвини Русија за наводни воени злосторства во Украина.

Протерувањето на романските дипломати уследи по протерувањето на руските дипломати од Букурешт.