Највисокиот американски дипломат рече дека „сега е време“ Турција да ја поддржи кандидатурата на Шведска за членство во НАТО.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во вторникот рече дека „сега е време“ Турција да се откаже од своите приговори за влез на Шведска во НАТО.

Шведска и соседна Финска побараа членство во НАТО откако Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина минатата година. Додека Финска оттогаш се приклучи на воената алијанса, пристапувањето на Шведска сè уште се чека – Унгарија и Турција допрва треба да го ратификуваат членството на Стокхолм.

„Од перспектива на САД, сега е време да се финализира пристапот на Шведска“, рече Блинкен. „Повторно, преземени се многу значајни чекори за решавање на многу легитимни грижи и мислам дека во однос на сопствените квалификации за членство од првиот ден, беше квалификувано.

Администрацијата на Бајден, исто така, рече дека на Анкара треба да и се обезбедат надградени ловци Ф-16 „што е можно поскоро“.

Американскиот претседател Џо Бајден имплицитно ги поврза двете прашања во телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот.

„Разговарав со Ердоган и тој сè уште сака да работи на нешто за Ф-16. Му реков дека сакаме договор со Шведска. Значи, да го завршиме тоа“, рече Бајден.

Но, Блинкен инсистираше на тоа дека двете прашања се различни и нагласи дека завршувањето на двете драматично ќе ја зајакне европската безбедност.

„И двете се од витално значење, според нашата проценка, за европската безбедност“, рече Блинкен. „Ние веруваме дека и двете треба да одат напред што е можно побрзо; тоа значи пристапување на Шведска и напредување на пакетот Ф-16 пошироко“.

„Веруваме дека времето е сега“, рече Блинкен.

Турција ја обвини Шведска дека е премногу мека кон групите кои Анкара ги смета за терористи, а серијата протести со палење Куран во Стокхолм ја налутија Турската нација.