Тоа би значело одложување на четири кола од натпреварите во лигата, почнувајќи од овој викенд и продолжувајќи до викендот од 1-2 јануари. Според предлогот, натпреварите во Премиер лигата би започнале на 15 јануари.

Премиер лигата соопшти дека нивната намера е да го продолжат тековниот распоред на натпревари каде што е безбедно, додавајќи дека здравјето и благосостојбата на сите засегнати остануваат нивен приоритет.

Голем број натпревари се веќе одложени, вклучувајќи го и мечот меѓу Манчестер Јунајтед и Брентфорд во вторникот, како и нивниот викенд-натпревар со Брајтон. Одложен е и натпреварот на Лестер Сити против Тотенхем, додека посетата на Ватфорд кај Барнли во средата беше прекината само неколку часа пред почетокот.